
Sony | Murata VTC4 18650 2100mAh 30A Battery
Key Features
- 30A Continuous Output: Built for high-current performance.
- 2100mAh Capacity: Efficient energy delivery in a compact format.
- Low Internal Resistance: Supports stable voltage under load.
- 18650 Flat Top Cell: Designed for compatible professional systems.
- Murata Reliability: Consistent quality and proven durability.
Overview
The Sony | Murata VTC4 18650 battery delivers reliable high-discharge performance in a compact lithium-ion cell. With strong current capability and stable voltage characteristics, it is well suited for demanding applications when used within properly protected battery systems.
Applications / Uses
- High-performance flashlights
- Power tools and portable equipment
- Battery pack engineering
- Test and development platforms
- High-drain 18650-based devices
Specifications
| Manufacturer: | Murata |
| Model: | VTC4 |
| Size: | 18650 |
| Positive Terminal: | Flat Top |
| Nominal Capacity: | 2100mAh |
| Continuous Discharge Rating (max): | 30A (temperature dependent) |
| Nominal Voltage: | 3.6V |
| Maximum Voltage: | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage: | 2.5V |
| Protected: | No |
| Rechargeable: | Yes |
| Approx. Dimensions: | 18.20mm x 64.86mm |
| Approx. Weight: | 45.3g |
Original: $4.49
-65%$4.49
$1.57More Images



Sony | Murata VTC4 18650 2100mAh 30A Battery
Key Features
- 30A Continuous Output: Built for high-current performance.
- 2100mAh Capacity: Efficient energy delivery in a compact format.
- Low Internal Resistance: Supports stable voltage under load.
- 18650 Flat Top Cell: Designed for compatible professional systems.
- Murata Reliability: Consistent quality and proven durability.
Overview
The Sony | Murata VTC4 18650 battery delivers reliable high-discharge performance in a compact lithium-ion cell. With strong current capability and stable voltage characteristics, it is well suited for demanding applications when used within properly protected battery systems.
Applications / Uses
- High-performance flashlights
- Power tools and portable equipment
- Battery pack engineering
- Test and development platforms
- High-drain 18650-based devices
Specifications
| Manufacturer: | Murata |
| Model: | VTC4 |
| Size: | 18650 |
| Positive Terminal: | Flat Top |
| Nominal Capacity: | 2100mAh |
| Continuous Discharge Rating (max): | 30A (temperature dependent) |
| Nominal Voltage: | 3.6V |
| Maximum Voltage: | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage: | 2.5V |
| Protected: | No |
| Rechargeable: | Yes |
| Approx. Dimensions: | 18.20mm x 64.86mm |
| Approx. Weight: | 45.3g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Key Features
- 30A Continuous Output: Built for high-current performance.
- 2100mAh Capacity: Efficient energy delivery in a compact format.
- Low Internal Resistance: Supports stable voltage under load.
- 18650 Flat Top Cell: Designed for compatible professional systems.
- Murata Reliability: Consistent quality and proven durability.
Overview
The Sony | Murata VTC4 18650 battery delivers reliable high-discharge performance in a compact lithium-ion cell. With strong current capability and stable voltage characteristics, it is well suited for demanding applications when used within properly protected battery systems.
Applications / Uses
- High-performance flashlights
- Power tools and portable equipment
- Battery pack engineering
- Test and development platforms
- High-drain 18650-based devices
Specifications
| Manufacturer: | Murata |
| Model: | VTC4 |
| Size: | 18650 |
| Positive Terminal: | Flat Top |
| Nominal Capacity: | 2100mAh |
| Continuous Discharge Rating (max): | 30A (temperature dependent) |
| Nominal Voltage: | 3.6V |
| Maximum Voltage: | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage: | 2.5V |
| Protected: | No |
| Rechargeable: | Yes |
| Approx. Dimensions: | 18.20mm x 64.86mm |
| Approx. Weight: | 45.3g |























